A CSALÁD TÖRTÉNETE


Részlet MALONYAI Dezső Mednyánszky Lászlóról írott könyvéből

 

  A Mednyánszky család valamikor, az idők messzeségében, lengyel volt.

 

  Az első Mednyánszky, aki már a miénk lett, II. András királyunk  idejében került Magyarországra; Kálmán herceg menyasszonya, Lesko lengyel herceg leánya, Salome hercegnő kíséretében jött, a családi hagyományok szerint 1330 táján. Ez a Mednyánszky kapta II. Andrástól első magyar birtokát, a trencsényi Mednét; kezdetben Medneinek hívták s ez a név változott utóbb Mednyánszkyvá. Az ősi birtok, Medne, megfogyva ugyan, de mai napig a nemesi ág birtokában van s övék az ősi Mednei predikátum. Vitéz emberek voltak a Medneiek.

  A nápolyi hadjárat folyamán egy mednei Mednyánszky mentette meg Nagy Lajos királyunk életét, - ezért nemességét a király megerősítette s a címersisakba ekkor kapta a család az egyszarvú fehér lovat; a vonatkozó okmányt a beckói levéltárban Őrzik.

 

  Egy Mednyánszky testvér, - 1500 táján Erdélybe származott; fiai utóbb a fejedelmi udvarba kerültek s ott kapták az aranyosmedgyesi predikátumot.

 

  Ebből, az aranyosmedgyesi ágból való az a Mednyánszky Jónás, aki Rákóczy György meghitt embere volt; ő közvetítette a korán elhunyt Rákóczy Zsigmond házasságát Henriettel, a Palatínus leányával, ö járt Rákóczy György politikai missióiban a bécsi udvarnál.

  Kedves embere volt Mária Terézia királynénak is egy Mednyánszky, aranyosmedgyesi Mednyánszky Antal. Ezt tette meg a királyné bárónak s ugyancsak a királyné házasította össze Révay Rózsa bárónővel, a már kihalt beckói Révay ágból.

 

  Révay Rózsa apai ágon a Stibor vajdától, e nagyhatalmas úrtól, tizenöt vár urától eredő lendvai Bánffy, Rozgonyi, Kanizsay, Nádasdy (a híres Báthory Erzsébetnek, Csejte véres szép asszonyának férje), Révay nemzetségek leszármazását képviselte, anyai ágon pedig a Stibor-lendvai Bánffy-Jakositch-Eszterházy léniát ; aranyosmedgyesi Mednyánszky Antal báró és felesége, született Révay Rózsa bárónő fia, Mednyánszky báró vette feleségül Eszterházy Josephine grófnőt, aki szintén a Stibor-féle leszármazottságból eredt, - úgy apai, mint anyai ágon stiborida, ahogy magukat Stíbor utódai nevezték. Ezeknek két fiuk volt : Alajos és József; Alajos, az idősebb, Majláth Ágnes grófnőt vette feleségül; történetíró volt, a Vágvölgyi Várak Regéi szerzője, és politikus, a konzervatív párt vezető embere, nyitrai főispán, a felsőház elnöke, stb.

 

  A fiatalabb testvér, József báró, a festő Mednyánszky László művészünk nagyapja, mint katona vett részt a Napóleoni hadjáratokban s Franciaországban nősült. Egy elzászi hű bonapartista családból hozta haza Beckóra szeretett párját, a szépséges Richer Eleonórát.  Ritka műveltségű, nagy eszű, hatalmas akaratú magyar asszony lett a francia leányból, akit idegen földön, két ütközet között gyűrűzött el a magyar levente. Nagy akaraterejére szüksége is volt idehaza utóbb, amikor a magyar szabadságharc folyamán csapás, gond, megviseltetés, gyász, szenvedés csak úgy zúdult reá a s meg nem roskadt, - akkor sírt, amikor senki sem látta. Martir-glóriával feje fölött, az elsők között áll a magyar nagyasszonyok sorában.